Mohl by tak být překonán celoroční rekord z roku 2007, kdy suma dosáhla výše 8,9 miliardy dolarů. FT připomíná, že čínské společnosti provádějí akvizice amerických podniků jednodušeji, než by se na první pohled zdálo. Jejich schválení v USA tak nepředstavuje až takový problém.

Největší transakcí v tomto roce se stal nákup amerického řetězce kin AMC Entertainment čínskou společností Dalian Wanda za 2,6 miliardy dolarů. Další čínská společnost Sinopec investovala 2,4 miliardy dolarů do podílu v ropném a plynárenském kolosu Devon Energy.

„Čína je čím dál větší, bohatší a sofistikovanější a její společnosti se stále rozvíjejí,“ připomněl Joe Gallagher z vedení asijské divize banky Credit Suisse. Podle něj ty největší čínské korporace, zejména v ropném a plynárenském sektoru, jsou stále důmyslnější ve svém přístupu k jednotlivým akvizicím.

Banky radí při nákupech

Credit Suisse je spolu s Goldman Sachs a Citigroup výrazně zainteresována v oblasti poradenství v souvislosti s nákupem čínských společností v USA.

Do konce letošního roku by se mohly uskutečnit další velké investice na americké půdě. Čínská energetická skupina CNOOC hodlá investovat přes 15 miliard dolarů do společnosti Nexen of Canada a již zmíněná Sinopec zvažuje nabídku na získání aktiv v řádech miliard dolarů vlastněných americkým plynárenským koncernem Chesapeake Energy.