Nižší ceny přilákaly kupce i na amerických burzách v úvodu jejich pátečního obchodování. Podle expertů bude další vývoj světových akciových trhů do značné míry záležet na situaci americké ekonomiky. "Pokles na burzách v uplynulých dnech kromě vlivu teroristického úroku ve Španělsku způsobila i nejistota, zda sílící oživení V USA bude doprovázeno lepšící se situací na trhu práce," uvedl Martin Burda z Investiční společnosti České spořitelny (ISČS). Americká ekonomika je tradičně značně citlivá na růst spotřeby obyvatelstva, které sice vítá levné asijské zboží, ale zároveň žehrá na ztrátu pracovních příležitostí v USA. Přesun pracovních míst do asijských zemí zasáhl také Evropu, jejíž konkurenceschopnost poškodilo silnější euro.

"Velké firmy to ale nemusí příliš postihnout," soudí Burda. Podle něj například největší světový výrobce mobilů Nokia může nejen vyvíjet a vyrábět přístroje v Indii a Číně, ale současně stále více spoléhat i na odbyt mobilů na těchto velmi perspektivních trzích. Výsledky hospodaření tak mohou být i v budoucnu velmi dobré, tedy i kurs těchto akcií.

České akcie dlouho váhaly

Pokud jde o důsledky teroristických úroků, které na akciových trzích postihly hlavně letecké přepravce, cestovní kanceláře a hotelové firmy, Burda se domnívá, že půjde jen o krátkodobou záležitost. "Létat ani cestovat se kvůli tomu nepřestane. Dovedu si dokonce představit, že někteří investoři využijí situace k dokoupení těchto akcií, které přechodně spadly na velmi zajímavou úroveň," dodal Burda.

České akcie v pátek dlouho váhaly, kterým směrem se vydat. Nakonec se investoři rozhodli pro růst, většina titulů ve SPAD pražské burzy mírně posílila, nejvíce Komerční banka (o 0,93 procenta na 2921 Kč) a Český Telecom (o 0,77 procenta na 326 Kč). Korekci doháněl Philip Morris, který oslabil o 2,89 procenta na 19 860 Kč. Oslabil také Unipetrol, a to 1,46 procenta na 64,59 Kč. Index PX 50 vzrostl o 0,37 procenta na 793,6 bodu.