Dříve španělské děti obvykle jídávaly ve škole teplé obědy, přičemž jeden jejich rodiče vyšel na asi 4,5 eura. Nicméně během krize, kdy je čtvrtina Španělů bez práce, se mnoho lidí snaží šetřit a obědy připravují doma dětem do krabičky.

Žáci z nízkopříjmových rodin měli nárok na příspěvky na jídlo ve škole, ale v důsledku úsporných opatření je úřady seškrtaly, a navíc zavádějí poplatky za přinesené obědy. V Katalánsku konzumace vlastního oběda bude stát až tři eura denně, úřady v oblasti Valencie zvažují, že to bude 1,45 eura. V madridské oblasti je na jednotlivých školách, zda "krabičkovné" zavedou.

Rodičovské organizace se proti této nepříjemné novince bouří a poukazují na to, že nejsilněji zasáhne lidi nejvíce postižené krizí. Obávají se, že rodiče, kteří mají hluboko do kapsy, budou dětem dávat vydatné snídaně a pak budou muset vydržet až do večeře. "Jde o barbarské opatření," prohlásil Jesús María Sánchez, ředitel španělské konfederace sdružení rodičů.

Školy ve Španělsku podle The Telegraph na prodeji jídel vydělávají. Tyto peníze používají na pokrytí nákladů, na které jim nestačí rozpočet na vzdělávání. Jejich příjmy se ale výrazně snížily kvůli tomu, že si žáci začali nosit jídlo z domova.