„Já si myslím, že je to soustředěná snaha, kterou zorganizovaly špičky americké vlády. Myslím, že se Washington tímto snaží vyhrát komerční válku a dosáhnout toho, aby se obchody přesunuly z Londýna do New Yorku," řekl člen finančního výboru britského parlamentu John Mann.

Úřady státu New York v pondělí banku Standard Chartered obvinily, že v minulých letech umožnila Íránu takzvaně vyprat až 250 miliard dolarů (přes pět biliónů korun). Porušila tak prý zákaz přijatý v rámci ekonomických a politických sankcí proti Íránu.

Britské bance teď hrozí, že v USA přijde o bankovní licenci. Zákaz by se pravděpodobně vztahoval pouze na stát New York, právě tam se ale v rámci USA odehrává drtivá většina bankovních transakcí. Z toho důvodu také akcie banky od začátku týdne ztratily až čtvrtinu hodnoty, i když ve středu se jejich kurz zotavil.

Zástupce Oddělení finančních služeb (DFS) státu New York Benjamin Lawsky v pondělí banku Standard Chartered označil za „záškodnickou instituci“, která si prý utajenými transakcemi s íránskými organizacemi a vládou mohla přijít na stovky miliónů dolarů na poplatcích. Banka obvinění rázně odmítla, s úřady prý v podobných případech v minulosti vždy spolupracovala.