Hlavní obsah

Skandál kolem manipulace se sazbou Libor nabírá na obrátkách

Londýn

Skandál kolem manipulace s klíčovou mezibankovní úrokovou sazbou Libor se patrně rozrůstá. Britský ekonomický list Financial Times (FT) totiž otiskl kopii dokumentu, který naznačuje spojitost mezi britskou vládou a švýcarskou bankou UBS. Ta prý v roce 2008 tehdejší labouristické vládě radila, jak sazbu Libor účinněji a rychleji snížit. Labouristé ale takové náznaky odmítají.

Článek

Britští konzervativci, kteří nyní vedou koaliční vládu a v průzkumech veřejného mínění za labouristy zaostávají, článku okamžitě využili. Část viny za skandál svalují na vládu bývalého premiéra Gordona Browna a kladou si otázku, zda labouristé o manipulaci se sazbami věděli a pokud ano, zda ji nějak potrestali.

Podle FT jde o důvěrnou zprávu, která vznikla v době, kdy vrcholila finanční krize. Labouristé dnes tvrdí, že doporučení od UBS bylo normálním legitimním způsobem, jak se pokusit řešit úvěrovou krizi. Po pádu obří americké banky Lehman Brothers totiž úvěrový trh zcela zamrznul a hrozilo, že se zhroutí celá globální finanční architektura.

Skandál kolem manipulace s mezibankovní sazbou Libor znovu vyplaval na povrch koncem června. Vyšlo totiž najevo, že britská banka Barclays v této souvislosti zaplatí úřadům ve Velké Británii a Spojených státech pokutu skoro 450 miliónů dolarů (asi 9,1 miliardy korun). Předseda správní rady banky Marcus Agius, stejně jako výkonný ředitel Bob Diamond, už v minulých dnech oznámili rezignaci.

Od sazeb Libor se odvozují úrokové sazby úvěrů v řádu mnoha biliónů dolarů, které se uzavírají v celém světě.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám