Lež o koupi banky za 60 miliónů dolarů se mu v rodném městě přinesla povýšení do prestižní politické funkce a státní média označila jeho obchod za "legendární". Lin čínským novinářům namluvil, že mu vyjednání koupě trvalo dva roky a že banka v roce 2008 ohlásila bankrot v důsledku globální finanční krize. Podle Lina měla banka 85letou historii a vedli ji židovští finančníci, kteří jsou v Číně obecně uznáváni pro své mimořádné obchodní schopnosti, napsala agentura AP.

Linův příběh byl zvlášť působivý, protože koupě zahraničních podniků jsou v Číně velmi ceněny jako důkaz rostoucí ekonomické moci této země. Linův počin byl považován za čínský triumf a zároveň za symbol amerického úpadku.

Profil na webových stránkách Lidového deníku (Žen-min ž'-pao), který vydává čínská komunistická strana, opěvoval Lina jako inteligentního a pracovitého muže, který si jako teenager vydělával prodejem knoflíků a později koupil měděný a zlatý důl v Ghaně a investoval do obchodu s rýží v Číně.

Lin skončil ve vězení

Na počátku června ale byl jednačtyřicetiletý Lin zatčen pro podezření z jiného podvodu, který se k tomuto případu nevztahuje, a byl donucen vzdát se své politické funkce v poradním orgánu čínské vlády.

I podvod s bankou se provalil, když Lin sdělil, že finanční ústav přejmenoval na USA New HSBC Federation Consortium a že do banky zákazníci vložili 40 miliónů dolarů, takže roční zisk by se mohl pohybovat kolem pěti až šesti milionů dolarů.

Novinářům začala Linova tvrzení vrtat hlavou a v březnu vypátrali, že celý příběh je falešný. Dotyčný se přiznal s tím, že "přeháněl" s cílem zvýšit své společenské postavení a zajistit si příležitosti v bankovním sektoru pro budoucnost. Není známo, že by se podvodník díky svým lžím nějak obohatil.