Postavil se tak za šéfku Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou, která nedávno vyvolala ostré protesty řeckých a francouzských politiků svou výzvou Řekům, aby si v nynější krizi pomohli i sami placením daní, kterému se podle ní mnozí stále snaží vyhnout.

To podle něj ale vyžaduje politickou vůli. „Naši politici už to začínají chápat,“ konstatoval Lekkas, který stojí v čele úřadu od roku 2010. Teprve až poslední rok se podle něj v Aténách přistupuje k daňovým podvodům jako ke zločinu, „a ne jako ke sportu“. Přitom potřebné zákony má Řecko od roku 1996, jen se nikdy neuplatňovaly.

Osud Řecka podle něj přitom závisí na tom, zda se podaří odstranit daňové podvody a nedotknutelnost elit. Zatímco v roce 2009 podle Lekkase SDOE nahlásil finančnímu úřadu daňové úniky a pokuty za ně ve výši 1,7 miliardy eur, v následujícím roce už to prý bylo za 4,1 miliardy eur a v loňském roce dokonce za 4,5 miliardy eur. Za prvních pět měsíců letošního roku úřad vypátral podle Lekkase daňové dluhy ve výši 1,5 miliardy eur.

S účty politiků to není jednoduché

„My tato zjištění předáme daňovým úřadům. Co z toho nakonec přijde do státní kasy, závisí na tom, jaké pokuty úřad vyměří, zda se s postiženými dohodne a co z toho se podaří vymoci,“ popsal listu další postup při vymáhání daňových pohledávek v Řecku. Získávat se podle Lekkase daří asi 65 procent těchto částek. Vinu na tom prý má hlavně nespolupráce bank.

Nejobtížněji se podle Lekkase získávají informace o účtech politiků. Na ně jeho úřad prý čeká mnohdy až rok, ale mezitím jsou už peníze pryč. Jen velmi těžko se podle něj také řečtí politici pohánějí k odpovědnosti.