„Uvidíme výrazný pokles příjmů z turistiky. Negativní číslo, něco kolem deseti až 15 procent,“ uvedl pro agenturu Reuters šéf řeckého svazu podnikatelů v cestovním ruchu SETE Andreas Andreadis.

V roce 2011 příjmy stouply o deset procent na 10,5 miliardy eur (asi 267,8 miliardy korun). Počet turistů se zvýšil o 1,5 miliónu na rekordních 16,5 miliónu. Stály za tím hlavně nižší ceny a politické nepokoje v konkurenčních destinacích, v EgyptěTunisku.

Část Němců, kteří spolu s Brity tvoří nejpočetnější skupinu turistů v zemi, se letos rozhodla nejet do Řecka kvůli zprávám o protiněmeckých náladách a obavám, že zůstanou někde trčet kvůli stávkám proti úsporným opatřením. Více by letos mohlo přijet turistů z Ruska, Ukrajiny, IzraeleTurecka, avšak ti zřejmě nezaplní předpokládaný výpadek příjmů.

Cestovní ruch je pro Řecko velmi důležitým odvětvím. Na hrubém domácím produktu země se podílí 15 procenty a jedno z pěti pracovních míst je v cestovním ruchu. Minulý měsíc centrální banka uvedla, že příjmy země z turistiky se v prvním čtvrtletí propadly meziročně o 15,1 procenta na 396 miliónů eur. Počet turistů v zemi se pak snížil o 11,7 procenta. Výrazně méně přijelo Němců, Rusů a Britů.