Novinářům to v úterý oznámil generální tajemník pražské burzy Pavel Hollmann. Generální ředitelka bratislavské burzy Mária Hurajová zdůvodnila spolupráci obou trhů ekonomickou situací a globalizací. Spolupráce by podle představitelů akciových trhů mohla zvýšit zájem investorů, snížit náklady obchodování a rovněž pomoci i občanům. V obou zemích je totiž stále řada lidí vlastnících akcie z kuponové privatizace. Rozdělením států se jim ale možnosti prodeje výrazně zhoršily.

Propojení trhů dvou sousedních zemí by mohlo být podle Hollmanna i prvním krokem k případnému vzniku budoucího trhu pro obchodování cenných papírů zemí střední Evropy. Česká i slovenská burza ale neplánují kapitálové provázání. "Jak pražská burza, tak bratislavská burza by zůstaly a zajišťovaly by společný trh," dodal Hollmann. "Oba trhy spolu jsou větším partnerem i pro jiné," doplnila Hurajová. Základem je přeměna SCP

Klíčem pro vytvoření jednoho trhu bude dle Hollmanna vznik tuzemského centrálního depozitáře, který by zajišťoval standardní služby vypořádání cenných papírů, tedy jejich výměnu mezi protistranami současně s penězi. Nový subjekt by měl vzniknout ze Střediska cenných papírů. Na Slovensku moderní instituce pro vypořádání začne dle Hurajové fungovat již v březnu.

Plány Čechů a Slováků obnovily myšlenku vzniku větší středoevropské burzy z roku 1999. Propojení se ale ukázalo příliš technicky náročné a nákladné. Neúspěšně skončil i samostatný projekt vídeňské burzy.