V průmyslové oblasti na západě Japonska, kde elektřinu dodává společnost Kansai, je potřeba snížit odběr o 15 procent. Po setkání vlády její tajemník Osamu Fudžimura řekl, že je potřeba "široce iniciovat úsporná opatření".

"Vláda se pokusí tvrdě zapracovat na tom, aby úsporná opatření, o nichž dnes rozhodla, měly co nejmenší dopad na ekonomiku a život lidí," řekl Fudžimura a dodal: "Toto léto budu opakovat náš apel k národu, aby šetřil energií."

Právě horké japonské léto představuje kvůli všudypřítomné klimatizaci velkou zátěž pro energetiku. Výzva vlády bude platit od července do září. Zatím nemíní sahat k vyhlášení omezení odběru.

Vláda se zdráhá obnovit provoz odstavených reaktorů kvůli lidem, kteří se po fukušimské tragédii bojí jaderné energetiky. Ta přitom před zemětřesením dodávala až 30 procent elektřiny. Panují ale obavy, že by nedostatek elektřiny mohlo vést k růstu její ceny a zbrzdit nadějně se zotavující ekonomiku.

Premiér Jošihiko Noda přesto ve čtvrtek uvedl, že se brzy rozhodne o opětovném spuštění dvou reaktorů v elektrárně Ohi vlastněné společností Kansai.