„Ženy jsou dle průzkumu při zjišťování podrobností pečlivější, nespokojí se s informacemi z internetu, ale pročítají nabídky bank, radí se s finančními poradci a porovnávají získané informace,“ uvedla manažerka Ivana Bohatcová z ČSOB s tím, že sličným polovičkám tento proces zabere nejčastěji jeden až tři měsíce.

Jak z průzkumu dále vyplynulo, pro téměř 70 procent Čechů se úvěr na bydlení stává běžnou součástí života. „Nejčastějším důvodem pro zažádání o hypotéku je touha osamostatnit se a potřeba rychlého bydlení,“ vysvětluje Bohatcová. Pro pětinu dotazovaných představuje tato forma financování jedinou možnost, jak si v relativně krátké době obstarat vlastní bydlení.

Úvěr kolem dvou miliónů

Nejčastěji si lidé berou hypotéku na koupi bytu, domu či jeho stavbu. Naopak velmi ojedinělým případem je použít tento druh financování na rekonstrukci bytu nebo koupi stavebního pozemku. „Co se týče výše hypotečního úvěru, lidé, kteří o sjednání hypotéky teprve uvažují, nejčastěji plánují úvěr v rozmezí 1,5 až 2 milióny korun,“ upřesnila Bohatcová.

Domácnosti nejčastěji dávají přednost úvěrům, které mají stanovenou dobu fixace úrokové sazby na 5 let. Průměrná délka splácení hypotéky se v současnosti pohybuje okolo 25 let, přičemž průměrná výše splátky činí 10 124 korun. O tuto sumu se nejčastěji dělí dvě osoby. Ve více než polovině případů si svoji schopnost splácet zároveň pojistí.