Podle ČSÚ sehrál v propadu významný vliv pokles přidané hodnoty v penzijních fondech a u pojišťoven. Dalším negativním jevem byl efekt předzásobení u tabákových výrobků na konci minulého roku, nastínil důvody analytik Michal Brožka z Raiffeisenbank.

„Výkon ekonomiky byl patrný z dílčích čísel,“ připomněl analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin. Nezaměstnanost v posledních měsících sice klesá, ale do značné míry je to vlivem sezónních faktorů, stále je však příliš vysoko.

Hrubý domácí produkt česka

Hrubý domácí produkt Česka

FOTO: ČTK

„Na jedné straně vládní škrty do určité míry podvazují ekonomiku, na druhé straně je jasné, že bez nich by obsluha dluhu byla mnohem dražší,“ dodal Volf s tím, že pokles naznačoval už v úterý zveřejněný březnový pokles průmyslové výroby a propad v maloobchodních tržbách. To ukazuje na zhoršující se spotřebitelskou poptávku.

Podle Volfa záleží, jak se bude dařit Německu. Jestliže poroste, bude růst i česká ekonomika. „V opačném případě zůstaneme v červených číslech,“ je přesvědčen Volf. Německá ekonomika podle úterních výsledků překvapila, když zrychlila mezičtvrtletně o 0,5 procenta a meziročně dokonce o 1,7 procenta.

„Tato čísla dávají do budoucna naději také domácí ekonomice,“ zakončil Volf s tím, že pesimisticky vidí situaci Evropská komise. Ta letos očekává od domácí ekonomiky pouze stagnaci.