Zrušení výjimky zaručující až dosud agrárníkům vrácení 60 procent spotřební daně z pohonných hmot, připraví zemědělce ročně o 1,6 miliardy Kč. Daňovou výjimku na naftu pro zemědělce využívají v současnosti všechny země v EU kromě Slovenska. Podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka bude mít zrušení zelené nafty dopad na konkurenceschopnost českého zemědělství i na zaměstnanost v oboru.

Kalousek to nicméně nepotvrdil. "Rozhodně nemůžeme zohledňovat výpadek v zelené naftě, ale přislíbil jsem prezidentovi Agrární komory seriózní argumentaci ve vztahu k míře veřejné podpory v zemích Evropské unie a z toho plynoucí konkurenceschopnosti českého zemědělství," napsal ministr v tiskovém prohlášení.

Kalousek prý v pondělí při vzájemném setkání Velebovi zopakoval, že od svého záměru zelenou naftu zrušit neustoupí. Stejně tak na svém požadavku trvají zemědělci. "Jediné pozitivum té návštěvy je to, že mi pan ministr sdělil, že až bude připravovat rozpočet na rok 2013, tak že je připraven s námi komunikovat a případně ten výpadek pro nás (zrušení zelené nafty) zohlední," řekl Veleba.

Proti zrušení zelené nafty farmáři hodlají blokovat 23. května silnice zemědělskou technikou. Agrárníci chtějí nátlakovou akcí rozhodnutí vlády zvrátit. V případě neúspěchu prvního protestu se akce mají opakovat a stupňovat.