Nyní již bývalý ředitel odboru ministerstva Oleg Donskich je podle středečního vydání listu Kommersant podezřelý, že se v letech 2007 až 2009 obohatil o státní peníze určené na nákup zařízení pro lihovary a mléčné farmy. Zodpovídat se má i šéfka resortu Jelena Skrynniková, která měla dohlížet na fiktivní smlouvy.

Na papíře měly být dotované firmy vybaveny nejmodernější technikou, ve skutečnosti však žádné stroje na místo určení nedorazily. Podobně chátrající kravíny se nepřeměnily v kvetoucí farmy a zůstaly v troskách.

Zdržení na vrátnici

Po odhalení podvodu sice úředníkovi společníci začali vypovídat, ale se zatčením hlavního podezřelého měli policisté smůlu. Na vrátnici ministerstva je zdržovali tak dlouho, až Donskich stačil uprchnout. V kanceláři po něm zbyl jen mobilní telefon, možná opuštěný ve spěchu či schválně, aby uprchlík nemohl být prostřednictvím přístroje vypátrán.

Po podezřelém se slehla zem. Strážci zákona se tak nejspíše budou muset spokojit se zabavením úředníkova majetku: vily v exkluzivní lokalitě u Moskvy, několika chat a šestice luxusních automobilů. To však sotva uhradí škody, protože konečný účet zpronevěr se prý může vyšplhat až ke čtyřem miliardám rublů (přes 2,5 miliardy korun).