Světová banka konstatovala, že k loňskému zpomalení růstu hrubého domácího produktu na 9,2 procenta z předloňské úrovně 10,4 procenta přispěly vedle vládních omezení úvěrů a investic i ekonomické potíže v USA a Evropě, jak uvedla agentura AFP. Podobně mírné zpomalení čeká i letos, vidí už ale určitá rizika.

Čína se loni snažila o zmírnění růstu ekonomiky v obavách z růstu inflace a zatím se jí to dařilo. Někteří analytici ale upozorňují, že vládní restriktivní kroky v kombinaci s propadem západní poptávky by mohly vést k výraznému útlumu, který by mohl ohrozit tvorbu pracovních míst a hrozil vyvoláním sociálních nepokojů.

Světová banka doporučila, aby v případě výraznějšího zpomalení ekonomiky byl Peking připraven k podpůrným krokům v podobě snížení daně a zvýšení sociálních výdajů.

Propad čínské ekonomiky by měl globální dopady, zejména na vývozce komodit, průmyslových komponentů a zařízení i spotřebního zboží. V posledním čtvrtletí loňského roku kleslo tempo růstu čínského HDP na 8,9 procenta, nejníže za dva a půl roku.