"Už teď je zde nedostatek (ropy typu Urals)," řekl jeden z obchodníků, jehož Reuters citoval.

Polsko se už podle obchodníků dozvědělo, že ve druhém čtvrtletí mu budou kráceny dodávky přes ropovod Družba o jeden milión na 4,8 miliónu tun. Německo má dodávky kráceny o 0,8 miliónu na zhruba 5,1 miliónu tun. Rusko mělo za celé druhé čtvrtletí do České republiky dodat 1,2 miliónu tun ropy, což by byl pouze nepatrný pokles proti 1,25 miliónu tun v prvním čtvrtletí. Plán se teď ale může razantně změnit, pokud se dodávky za duben výrazně sníží a nižší budou i v dalších měsících.

V ČR by krácení dodávek ropy z Ruska měla pocítit Česká Rafinerská, jejímž většinovým vlastníkem je Unipetrol. Jeho mluvčí ale na dotaz agentury Reuters řekl, že rafinerie žádný nedostatek ropy nepociťuje.

Ilustrační foto

Ropovody v Evropě. Do ČR vede z Ruska přes Ukrajinu a Slovensku ropovod Družba - jih a z Německa ropovod IKl, který je větví ropovodu TAL.

FOTO: ČTK

Hlavní vládní vyjednávač v otázkách energetiky Václav Bartuška řekl, že dovoz ropy přes dva ropovody znamená dostatečnou flexibilitu. Odkazoval tak na ropovod Družba a na další produktovod, který přivádí ropu z oblastí kolem Středozemního moře.

Obchodníci ale tvrdí, že výpadek zásobování přes ropovod Družba by mohl Českou republiku přinutit ke zvýšení nákupu dražší ropy ze středomořských přístavů. Jiný zdroj řekl, že polská společnost PKN Orlen už začala zjišťovat, kde by si zajistila náhradní dodávky za chybějící ruskou ropu. PKN Orlen je vlastníkem Unipetrolu.

Rusko chce nezávislost

Důvodem snižování dodávek ropy je budování nových ropných terminálů. Moskva se chce vyhnout posílání černého zlata přes postsovětské republiky, s nimiž má buď špatné politické vztahy, nebo se s nimi dohaduje o cenu za ropu a plyn.

Zatím nejnovější terminál Usť-Luga začal fungovat teprve minulý měsíc. Během druhého čtvrtletí by měl odbavit asi 3,6 miliónu tun ropy.

Schéma ropovodu Družba

Schéma ropovodu Družba

FOTO: ti, Právo

S návrhem na jeho výstavbu Rusko přišlo před pár lety, kdy mezi Ruskem a Běloruskem vrcholily spory o tranzit ropy. Přes Bělorusko vede ropovod Družba, přes který Rusko denně přepravuje asi jeden milión barelů ropy. Ta proudí do rafinerií v Polsku, Německu, Česku, Maďarsku a na Slovensku.

V minulosti se spekulovalo, že tranzit přes ropovod Družba se zastaví, v posledních letech ale spekulace utichly. Ruské ropné společnosti totiž tvrdí, že je to pro ně ekonomicky stále ještě atraktivní způsob přepravy ropy.