Mnozí absolventi nyní podle agentury AP nemohou najít práci a vracejí se zpět ke studiu, čímž se jejich zadlužení ještě zvyšuje. Objem studentských půjček již ve Spojených státech přesahuje objem úvěrů na nákup automobilů a dluhů na kreditních kartách.

Průměrná studentská půjčka nyní v USA přesahuje 25 000 dolarů (asi 460 000 korun), což představuje nárůst o 25 procent za posledních deset let. Za většinu těchto půjček přitom ručí vláda, takže jejich nesplácení představuje zátěž pro daňové poplatníky.

Patrné praskliny v základech

„Jako konkurzní právníci vidíme jako první praskliny v základech. V letech 2006 a 2007 jsme varovali před hypotečními problémy. Toto odvětví ale tvrdilo, že je vše pod kontrolou. Nyní vidíme stejné známky problémů,“ připomněl prezident asociace právníků zabývajících se spotřebitelskými bankroty William Brewer.

Hlavní americký ekonom společnosti IHS Global Insight Nigel Gault uvedl, že případná krize v oblasti studentských půjček by sice nemusela zasáhnout finanční sektor tak těžce jako hypoteční krize v roce 2008, ale mohla by poškodit daňové poplatníky i trh s bydlením. Lidé se studentskými půjčkami totiž mohou mít problémy se získáním hypotečního úvěru, takže zůstávají déle bydlet u svých rodičů.