Bendl minulý týden v Bruselu po jednání se svými kolegy z ostatních států EU uvedl, že obchodní řetězce spor o dovoz vajec z nepovolených klecí zneužily.

Video

Tak si teď žijí nosné slepice - mají větší klece a vlastní hnízdo. Zdroj: Novinky.cz

Obchodníci se přou se zemědělci o to, kdo na prudkém růst cen vajec víc vydělal. Zatímco podle zemědělců někteří obchodníci zneužili paniky v souvislosti s nedostatkem vajec na trhu a neúměrně zvýšili své marže, tak obchodní řetězce oponují, že hlavním důvodem nebývalého růstu cen vajec jsou vyšší nákupní ceny.

Po Velikonocích cena vajec klesne

Prezident Agrární komory Jan Veleba na začátku března novinářům řekl, že velkochovatelé nosnic dostávají za jedno vejce maximálně 3,50 koruny, spravedlivá cena v obchodě by podle něj proto neměla rozhodně překročit pět korun. V některých obchodech se však vejce prodávají i za sedm korun za kus.

Zemědělci a obchodníci se ovšem shodnou v tom, že cena vajec na tuzemském trhu po Velikonocích klesne. Jak uvedla mluvčí obchodního řetězce Albert Judita Urbánková, od soboty 31. března se v jejich obchodech sníží cena nejprodávanějších vajec velikosti M na 29,90 Kč za balení 10 kusů.

"Cena se tedy teď vrací téměř na lednovou úroveň," doplnil ředitel nákupu čerstvých potravin společnosti Ahold Marek Novotný. "Jak se ceny budou vyvíjet dál, nedokážeme v tuhle chvíli přesně odhadnout, ale nepředpokládáme, že by došlo k razantnímu zdražení,“ dodal.