Jak konstatoval ředitel závodu Horní Vltava Zdeněk Zídek, už nyní se mohou bezpečněji cítit obyvatelé v blízkosti přehrady Římov či Novořeckých hrází, jejichž oprava stála 240 miliónů korun, a dalších 93 miliónů stála obnova Novořeckých splavů.

Podařilo se výrazně upravit i koryto Vltavy v Českých BudějovicíchČeském Krumlově. Letos počítá Povodí Vltavy se zahájením sedmi staveb za bezmála 474 miliónů korun, které pomohou snížit hrozbu záplav v Blatné, Soběslavi, Dráchově Libíně, Bechyni-Zářečí, ale především ve Veselí nad Lužnicí a Plané nad Lužnicí.

Jak podotkl krajský radní Václav Král (ODS), kraj si nechal vypracovat i studii retenční schopnosti rybníka Rožmberk, která navazuje na obnovu Novořeckých hrází. Zídek v této souvislosti připomněl, že zmíněný projekt za 197 miliónů má šanci se dostat do programu Podpory prevence před povodněmi III.

Podmínkou je, že se na něj v příštích letech ale najdou peníze ve státním rozpočtu. Jeho součástí by bylo deset staveb, z nichž ke klíčovým patří vyztužení rybniční hráze, úprava bezpečnostního přelivu, nová spodní výpusť a ochrana lokalit Stará a Nová Hlína.