Teď se ale chystá změna, a pokud projde v parlamentu, dostávali bychom účet jednou za rok všichni povinně domů. "Navrhl jsem v rámci projednávání návrhu zákona o Všeobecné zdravotní pojišťovně a zaměstnaneckých pojišťovnách, aby všechny zdravotní pojišťovny měly povinnost informovat jednou za rok svého pojištěnce o poskytnuté zdravotní péči," řekl Právu poslanec Václav Votava (ČSSD).

Už příští týden by o jeho návrhu měli poslanci rozhodnout. Účet by každý dostal jednou za rok, vždy ke konci prvního čtvrtletí kalendářního roku. Šlo by o přehled zdravotní péče, která byla v uplynulém kalendářním roce poskytnuta, včetně toho, jaké léky byly předepsány.

Pro je i ministryně Součková

"Myslím si, že každá zdravotní pojišťovna by na to peníze našla. Vždyť například Všeobecná zdravotní pojišťovna vydává ročně sto miliónů korun na svůj časopis Pohoda a nejsem si jist, že ho všichni přečtou," řekl Votava. Domnívá se, že tyto peníze by se například mohly využít na zaslání účtu pacientům.

"Navíc by pacient měl detailní přehled o tom, jaká péče mu byla poskytnuta. Vznikla by tak kontrola, zda si lékař něco nepřipsal, tedy zda neúčtoval pojišťovně výkony, které provedeny nebyly. V praxi se to totiž stává," řekl Votava.

S jeho návrhem souhlasí i ministryně zdravotnictví Marie Součková: "Jsem pro, je to dobrý nápad. Neškodilo by, abychom věděli, kolik v roce naše léčení stálo."

Pojišťovny jsou proti

Zdravotní pojišťovny jsou ale k návrhu zdrženlivé. "Jde o zvlášť citlivá data. Náklady by činily nejméně jen na poštovném 24 korun na pojištěnce. My jich máme přibližně sedm miliónů, a protože některé zásilky by byly i objemnější, a také proto, že se vstupem do EU bychom je museli rozesílat i klientům po celé Evropě, stálo by nás to zhruba 400 miliónů korun ročně," soudí mluvčí VZP Jiří Suttner.

Dodává, že návrh není domyšlený, protože s rozesíláním výpisů u dětí by byly problémy, a zvlášť tam, kde se jedná o děti rozvedených manželství. "Plošné rozesílání VZP již vyzkoušela, ale výsledky byly spíš negativní. Většina pojištěnců neměla o výpisy zájem, nevyzvedávala si je a veřejnost zdůrazňovala nákladnost akce a možnost účelnějšího využití peněz," řekl Suttner.

Pokud prý ale zákonodárce rozhodne, že účty posílat každému jednou v roce musejí, pak tak činit bude. "Vždy jsme respektovali zákon," dodal Suttner.