Do Iráku putovalo na testování také osm traktorů modelové řady Forterra a čtyři traktory řady Proxima. V roce 2012 Zetor plánuje dodat na tamní trh dalších nejméně 200 traktorů, z čehož se prvních 120 antarů podařilo vyvézt již v lednu.

"Irácký trh je pro nás i vzhledem k historickým kořenům spolupráce jedním z klíčových. Značka Zetor je zde vnímána velice kladně, v podstatě tu zdomácněla. O to jsou naše cíle dosažitelnější. V loňském roce se nám podařilo uzavřít spolupráci s finančně silnou společností, která působí na více trzích v regionu Blízkého východu. To je pro obchod v Iráku velice důležité," řekl Yaman Yalcin, obchodní ředitel Zetor Tractors.

Jak upozornil, vyjednávání s iráckou stranou má svá specifika. Zásadní význam při nich mají osobní kontakty. "Serióznost obchodních vztahů a respektování vzájemných dohod je pro nás zárukou etického a úspěšného podnikání. K úspěchu přispělo také to, že Zetor byl schopný nabídnout řešení přímo na míru pro náročné klimatické podmínky a prostředí Iráku," odhalil pozadí kontraktu David Pipal, který řídil vyjednávání skupiny v Iráku. Irácká zakázka znamenala v roce 2011 pro Zetor zatím necelá dvě procenta ročních prodejů. V letošním roce to již má ale být přes sedm procent a umístění v TOP 10 trzích značky Zetor.

"Doufáme, že budou investice převážně do civilních, zemědělských programů, kde umíme iráckému státu nabídnout efektivní a prověřené technologie Zetor, dál pokračovat," dodal Pipal. "Z tohoto důvodu určitě uvítáme pokračování podpory české vlády, jak tomu bylo v loňském roce. Na výrobu traktorů pro Irák je ve firmě celoročně vyhrazeno 25 nových pracovních míst. Tyto zvýšené nároky se promítnou také u našich dodavatelů," doplnil výrobní ředitel Marián Lipovský.

V roce 2011 Zetor Tractors expandoval i na další nové trhy, zejména do Afriky (Alžírsko, JAR, Súdán, Ghana), ale také do Asie (Gruzie). Navazuje se spolupráce s Kubánskou republikou, důležitá jednání čekají zástupce společnosti také na Ukrajině a v Rusku, pro které Zetor plánuje vyrábět výkonově nejnižší traktory s motory od 50 koňských sil.