Nový zákon je reakcí na prosincové rozhodnutí amerického soudu, podle kterého ministerstvo obchodu nemá právo uvalovat odvetná cla, protože mu ho Kongres výslovně neudělil. Senát zákon schválil v pondělí a v noci na středu jej odsouhlasila rovněž Sněmovna reprezentantů.

Ministerstvo obchodu uvaluje odvetná cla od roku 2007. Nová legislativa zaručuje, že uvalená cla, která jsou většinou namířena proti Číně, zůstanou v platnosti. Podle vlády jsou odvetná cla potřebná k ochraně pracovních míst ve Spojených státech. Odvetná cla vůči zemím se státem řízenou ekonomikou používajícím exportní subvence jsou povolena pravidly Světové obchodní organizace (WTO), upozornila agentura AP.

Jde o americkou zaměstnanost

Předseda finanční komise Senátu Max Baucus upozornil, že odvetná cla od roku 2007 v USA ochránila zhruba 80 000 pracovních míst. Viceprezident Joe Biden pochválil Kongres za to, že se jasně postavil proti nekalým obchodním praktikám ohrožujícím zaměstnanost v USA.

Čínský vývoz do USA se v loňském roce vyšplhal na téměř 400 miliard dolarů (asi 7,6 biliónu korun), tedy na nový rekord. Kritici v čele se Spojenými státy již dlouhou dobu obviňují Peking z toho, že uměle udržuje kurz čínské měny na nízké úrovni, aby podpořil konkurenceschopnost čínských exportérů.

Čínský ministr obchodu Čchen Te-ming ve středu v reakci na schválení amerického zákona prohlásil, že Peking nebude upravovat kurz své měny, aby pomohl Spojeným státům snížit obchodní deficit. Dodal, že tento problém si musí Washington vyřešit sám.