"Dovážením hraček (s motivy Simpsonů) nechceme propagovat tento kreslený seriál," citoval liberální deník Aš-Šark jistého zástupce Institutu pro intelektuální rozvoj dětí a mladistvých.

Co všechno íránským úřadům na Simpsonových vadí, není jasné. Zástupce institutu ale řekl, že jakékoliv panenky, na nichž se dají rozpoznat pohlavní orgány, jsou zakázány. To samé platí pro hračky, které vydávají hlasy zpěváků ze Západu a kuchyňky pro děti, v nichž jsou nádobky napodobující skleničky na alkoholické nápoje.

Figurky Supermana a Spidermana se ale na pultech hračkářství v Íránu objevovat mohou, protože tito původně kreslení hrdinové pomáhají utlačovaným.

V lednu íránská policie zavřela desítky obchodů, které prodávaly "barbíny" a hračky amerického výrobce v nich zabavovala. Už v roce 1996 Institut pro intelektuální rozvoj dětí a mladistvých nazval tyto panenky s nerealistickými tělesnými proporcemi trojským koněm, jehož prostřednictvím se do Íránu dostávají prvky západní kultury.

Děti tvoří třetinu ze 75 milionů obyvatel a íránské trhy jsou i přes snahy úřadů pašovanými západními hračkami zaplaveny.