Erste Bank posílila o 1,17 procenta na 3728 Kč, Komerční banka o 0,32 procenta na 2827 Kč. Unipetrol oslabil o 4,26 procenta na 63,80 Kč, Radiokomunikace o 1,90 procenta na 397,30 Kč. Index PX 50 vzrostl o 0,07 procenta na 748,6 bodu. Korekce pokračovala i u Českého Telecomu, který ztratil 0,71 procenta a uzavřel na 309,80 Kč. Milan Ježek z makléřské firmy Cyrrus soudí, že by se tento titul mohl během několika dní dostat ke hranici 320 Kč, Radiokomunikace za několik týdnů dokonce až ke 450 Kč.

Analytici spekulovali nad příčinou bouřlivého růstu českého akciového trhu v uplynulém týdnu. Podle zpravodajství Bloomberg by mohlo jít o důsledek zájmu největší amerického institucionálního investora, penzijního fondu Calpers, poznamenala na svých internetových stránkách Patria Finance.

V pozadí zvýšeného zájmu investorů zůstává vstup ČR do EU, který může trochu pozměnit zařazení investic v portfoliích, a to zřejmě směrem k nižším rizikům. Je tedy možné, že velcí zahraniční investoři poněkud zvýší velikost svých portfoliových investic, odhadují experti.

Amerika kvůli svátku neobchodovala

Evropské akcie byly v pondělí odkázány jen na názory starého kontinentu, americký trh byl uzavřen kvůli státnímu svátku. Indexy velkých burz často kolísaly, v závěru seancí ale převážil růst.

Londýnská burza byla ovlivněna spory ohledně záměru telekomunikačního obra Vodafone koupit amerického operátora AT&T Wireless. Někteří investoři se domnívají, že taková akcie není příliš vhodná pro úsilí zvýšit příští zisky firmy. Akcie Vodafone klesly o 3,5 procenta na sedmitýdenní minimum.

Pařížská burza těžila z růstu optimismu kolem akcií farmaceutických firem. Akcie Sonofi-Synthelabo posílily o jedno procento po informaci, že čisté příjmy i zisk vzrostly v roce 2003 zhruba o 18 procent. Vedení firmy současně oznámilo, že nemá v úmyslu zvýšit nabídku na převzetí Aventisu. Aventis se však chce bránit, francouzský tisk uveřejnil zprávu o jednání šéfa Aventisu se švýcarským výrobcem léků Novartis již na konci ledna 2004.