Doporučení personálního výboru není pro radu nijak závazné. Oznámil to v pondělí šéf výboru a náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina.

Čtyřčlenný výbor, kde zasedají dva náměstci ministerstva průmyslu a obchodu, jeden náměstek ministra financí a předseda Fondu národního majetku, tak akceptoval návrh personální poradenské agentury Dr. Kaufman. Výbor vybíral ze tří kandidátů, dalšími byli předseda představenstva společnosti Vítkovice Steel Vladimír Bail a současný místopředseda představenstva ČEZ Josef Sedlák.

"Všichni tři kandidáti jsou kvalitní. Martin Roman je špičkový manažer, který má všechny předpoklady stát se šéfem takové firmy jako je ČEZ," uvedl náměstek ministra průmyslu Václav Srba. Roman podle výboru nejlépe splnil požadavek na kombinaci zkušeností s úspěšným řízením velkého podniku a jeho privatizací, zkušeností z prostředí mezinárodní korporace a jazykových schopností.

"Nabídka vést společnost ČEZ je pro mě jedinečnou příležitostí podílet se na rozvoji podniku, který má možná jako jediná česká firma příležitost stát se významnou firmou v rozměrech Evropské unie," řekl Roman po dnešní prezentaci na personálním výboru. Na jednání byl pozván jako jediný ze tří kandidátů.

Uchazeči například museli splnit podmínku znalosti cizího jazyka, zkušenosti s vedením větší firmy a prověrku Národního bezpečnostního úřadu.

Kdo je Martin Roman
Roman se narodil 29. října 1969. Vystudoval Právnickou fakultu UK a absolvoval roční studijní pobyty v Německu na Karl- Ruprechtsuniversität Heidelberg a ve Švýcarsku na HSG St. Gallen. Na základě odborné práce, kterou vypracoval ve Švýcarsku, nastoupil ke společnosti Wolf Bergstrasse ČR jako ředitel prodeje pro Českou republiku.
V letech 1994 až 1999 pracoval jako šéf Janky Radotín a po vstupu strategického partnera, americké firmy LENNOX, v roce 1998 byl zvolen i předsedou představenstva. Na konci roku 1999 přišel do Plzně jako předseda představenstva a generální ředitel Škoda a.s., v níž poté uskutečnil finanční i oborovou restrukturalizaci. Od dubna 2000 je předsedou představenstva a generálním ředitelem Škody Holding, jež převzala většinu výrobních oborů Škodovky.
Pod jeho vedením dosahoval holding čtyři roky po sobě zisku a byl úspěšně privatizován. V roce 2003 Roman pod novým vlastníkem, finanční skupinou Appian Group, dokončil plán strategického rozvoje společnosti. V posledních letech reprezentoval český průmysl jako jediný zástupce na Světovém ekonomickém fóru. Roman mluví anglicky, německy a rusky.