”Nejpozději jsme sbírali mezi vánočními svátky a Silvestrem, nebo snad jednou až po Novém roce, ale dnes, fakticky skoro na začátku února? To za dvacet let, co se u nás ledové dělá, opravdu nepamatujeme,” řekl jeden z pracovníků firmy.

Ve Vinařství Baloun ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku se v noci na úterý dočkali mrazu, potřebného na sklizeň ledového vína

Ve Vinařství Baloun ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku se v noci na úterý dočkali mrazu, potřebného na sklizeň ledového vína

FOTO: Milan Vojtek, Právo

Hrozny čekání přežily bez újmy na kvalitě. ”Jsou ve skvělé kondici. Za tu dobu, co visely ve vinici, vyschly, takže ztratily část vody, jako je tomu u slámového vína. Zbylá voda zmrzla, takže z lisu poteče opravdu jen cukrem nasycený mošt. Skoro by se chtělo říct, že je to ledové víno s přívlastkem slámové,” s úsměvem komentoval zmrzlé střapce révy Radomil Baloun.

Špačci chtějí také sklízet

O stav hroznů se tedy bát nemusel. Kdyby nezískal ledové víno, použil by sladké bobule na slámové víno či výběr z cibéb. Hrozny ale musel uchránit nikoliv před nebezpečím plísně či hniloby, ale proti eskadrám opeřených lupičů. ”Ať mi někdo vykládá, že všichni špačci odlétají na zimu pryč. Zavedu ho, ať vidí hejna, která stále létají nad vinohradem a pokouší se posbírat místo nás hrozny,” zlobí se Baloun. I v úterý ráno, poté, co se trochu rozednilo, vyrazili do vinice špačci, aby si zase něco málo révy ukradli. Tentokrát neuspěli a tak poletovali opodál.

Noční sklizeň ledového vína

Noční sklizeň ledového vína

FOTO: Milan Vojtek, Právo

Sběr ledového vína si podle legislativy vyžaduje mrazy alespoň sedm stupňů pod nulou. Jen pak lze vylisovat z bobulí koncentrovaný sladký mošt, zatímco voda v podobě zmrzlých krystalků zůstane v bobulích. Baloun k tomu účelu schoval asi hektar vinice s Frankovkou a Cabernetem Moravia.

Spokojenost s dvanáctistupňovým mrazem při sklizni ledového v noci na úterý ale mohou brzy vystřídat obavy. Výraznější a dlouhodobý propad teplot na hodnoty kolem dvaceti stupňů pod nulou již mohou na vinicích napáchat značné škody. Baloun i další vinaři proto budou ve střehu i v dalších dnech.