Fitch snížil jak hodnocení schopnosti splácet dlouhodobé úvěry, tak i střednědobé. U Belgie kleslo hodnocení z AA+ na AA ,u Kypru z BBB na BBB-, tedy těsně nad neinvestiční hranici, u Španělska a Slovinska z AA- na A a u Itálie z A+ na A-.

Fitch se ve svém rozhodnutí odvolal na "zřetelné zhoršení ekonomického výhledu" Evropy a "absenci spolehlivé finanční ochrany před nákazou a krizí likvidity". "V důsledku toho tyto země nezískávají plný užitek z rezervního statusu eura," uvedl Fitch.

U Kypru, který je na tom ekonomicky podobně jako Řecko, a u Slovinska ale panují hlavně obavy ohledně stability bank. U Itálie je důvodem výše zadlužení země, které se nedaří snížit, a u Španělska špatné ekonomické výsledky a vysoká nezaměstnanost.

Belgie doplatila na problémy tím, že její banky hodně půjčovaly právě Řecku.

Konkurenční ratingová agentura Standard & Poor's před dvěma týdny snížila hodnocení dlouhodobé úvěrové spolehlivosti devíti zemí eurozóny. Francie a Rakousko ztratily nejvyšší rating AAA, horší rating také dostaly Itálie, Španělsko, Portugalsko, Slovensko, Kypr, Malta a Slovinsko. [celá zpráva]