Není však sama komu, kdo vidí výhled eurozóny kriticky. Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi naléhavě vyzval šéfy vlád, aby se drželi cílů, které si stanovili na prosincovém summitu EU.

Platební neschopnost přijde brzy

Řecko se patrně už velmi brzy ocitne v situaci, kdy nebude schopno vyrovnat závazky z dluhopisů. V rozhovoru pro televizi Bloomberg to řekl šéf oddělení státních ratingů agentury S&P Moritz Kraemer. Řečtí představitelé od minulého týdne jednají se soukromými věřiteli o výměně dluhopisů, rozhovory se ale komplikují. Další kolo je plánováno na tuto středu.

"Řecko bude v platební neschopnosti velmi brzy," řekl Kraemer. "Zda bude na konci těch současných obtížných jednání nějaké řešení, to ale nevím," dodal. Právě Kraemer je vedoucím týmu, který v pátek uvedl, že S&P snižuje hlavní rating téměř polovině členům eurozóny.

"Hodně se tady balancuje na hraně, neřízený bankrot by měl vážné dopady i na ostatní země. Já ale věřím, že politici tomu budou chtít zabránit. Ta hra ještě neskončila," dodal.

Mezi soukromými věřiteli Řecka jsou hlavně banky. Jejich zájmy na jednáních s Řeckem zastupuje Ústav pro mezinárodní finance (IIF). Ředitel IIF Charles Dallara uvedl, že jednání se na konci minulého týdne zastavila kvůli rozdílným představám o výši úroků nových dluhopisů. Dohoda s věřiteli je pro Řecko naprosto zásadní, bez ní nebudou Atény schopny dluhy výrazně snížit.