„Z naší strany je to vyřízené, darovací smlouva je podepsaná,“ sdělil Štros s tím, že se kvůli tomu rodině „velmi ulevilo“. Na pozemek Štrosové má ale předkupní právo její sestra Havránková. Ta podle ministra dopravy Pavla Dobeše (VV) už dříve přislíbila, že se tohoto práva vzdá, pokud Štrosová svůj díl pozemku státu daruje.

Dobeš v pondělí informoval, že potřebné pozemky stát získá v nejbližší době. V průběhu letošního roku tak má na pozemcích pod plánovanou dálnicí začít geologický a archeologický průzkum a tento poslední tříkilometrový úsek se začne stavět v letech 2013 až 2014. Chybět by nemělo ani potřebných zhruba 1,5 miliardy korun, které jsou alokované na účtech Státního fondu dopravní infrastruktury.

Loni v červnu Štrosové sestra Havránková přistoupila na prodej své půdy za 90 miliónů korun a v listopadu se dohodla s pozemkovým fondem na výměně pozemků za náhradní. Na konci roku ministerstvo dopravy připustilo, že všechny potřebné pozemky stále nemá a že jedná o odkupu společného pozemku Štrosové a Havránkové. Úřad jej tehdy chtěl získat ještě před koncem minulého roku a deklaroval ochotu přikročit k jeho vyvlastnění.