Newyorský Empire State byl postaven za velké hospodářské krize v třicátých letech a vůbec první mrakodrap, newyorský Equitable Life z roku 1873, který byl zbourán v roce 1912, se stavěl za pětileté recese.

Nejvyšší budova na světě, dubajský Burdž Chalífa byl dokončen ve chvíli, kdy se země dostala na pokraj bankrotu.

Stavba na Empire State Building v roce 1930

Stavba na Empire State Building v roce 1930

FOTO: fotobanka Profimedia

Často jsou nejvyšší budovy na světě jen prostým důkazem stavebního boomu mrakodrapů, a reflektují široké a nevhodné rozdělení kapitálu i blížící se ekonomická nápravná opatření,“ řekl analytik banky.

FOTO: fotobanka Profimedia

Ta zmínila ještě další případ souvislostí krize a staveb mrakodrapů. Chicagská věž Willis, známá dříve jako Sears, byla dokončena v roce 1974, kdy nastala ropná krize a USA opustily fixaci dolaru na zlato.

Tato krize ale je spojována především s jomkipurskou válkou mezi Izraelem a arabskými zeměmi.

Pohled na Dubaj

Pohled na Dubaj s dominantou Burdž Chalífa

FOTO: Ahmed Jadallah, Reuters

Malajské věže Petronas byly dokončeny v roce 1997, kdy se objevila krize na asijských trzích.

Banka naopak neukázala na stavbu žádného mrakodrapu v Evropě, kde je krize nyní. V Londýně se ale staví mrakodrap Shard.

Banka současně poukázala, že v současné době se nejvíc mrakodrapů staví v Číně a 14 jich budují v Indii. Víc než polovina mrakodrapů na světě se nyní staví v Číně. Boom nastal po americké krizi hypoték z roku 2008.

Petronas Tower (Dvojčata) Kuala Lumpur, Malajsie

Petronas Tower  v Kuala Lumpuru

FOTO: fotobanka Profimedia

Před čínskou bublinou varovala i banka JPMorgan Chase. Podle ní se čínský trh nemovitostí propadne během 12 až 18 měsíců o dvacet procent.