„Euro jako takové však nikdy v nebezpečí nebylo,“ uvedl Van Rompuy, mimo jiné belgický premiér v letech 2008 až 2009.

„Co nás trápí, je dluhová krize v některých zemích eurozóny,“ připomněl čtyřiašedesátiletý politik. "Doufali jsme, že řešení najdeme mnohem rychleji. Často jsme reagovali poněkud pozdě a naše rozhodnutí mohla být razantnější. To říkám otevřeně,“ sypal si popel na hlavu.

Podle Van Rompuye se nicméně ve většině případů pracovalo správným směrem. Vrcholný evropský politik zůstává podle svých slov optimistou a pevně věří, že krize bude překonána, uvádí agentura DPA.

Nic by na tom neměl změnit fakt, že už třem zemím eurozóny – Řecku, Irsku a Portugalsku – musela být poskytnuta finanční výpomoc, stejně jako obavy o dopad krize na nějakou velkou evropskou ekonomiku. V této souvislosti se hovoří především o Itálii.

Neskáče se, jak Německo s Francií písknou

„Jsem absolutně přesvědčen o tom, že nakonec tuto krize zvládneme, ovšem bude to trvat déle, než jsme předpokládali,“ dodal s tím, že rok 2011 byl mimořádně obtížný. Připomněl však i zavedená přísná protikrizová opatření.

Pokud jde o NěmeckoFrancii, Van Rompuy odmítl, že by se podle těchto dvou zemí řídila jednotlivá rozhodnutí. Zopakoval, že s kancléřkou Angelou Merkelovou i prezidentem Nicolasem Sarkozym má „dobré vztahy“ založené na důvěře, ostatně jako s ostatními vrcholnými představiteli EU.

Další protikrizový summit je naplánován na 30. ledna.