Částka 300 miliónů eur odpovídá deseti procentům celkové částky, kterou chtěl fond ve čtvrteční aukci získat. O dluhopisy byl značný zájem, takže se sešly nabídky za téměř 4,5 miliardy eur. To je zhruba o 50 procent víc, než fond požadoval. Nyní prodané dluhopisy byly s tříletou splatností.

Fond EFSF má nejvyšší možný rating na stupni AAA, což mu mimo jiné dává možnost zajistit si peníze relativně levně. Fond by ale mohl o prestižní rating i přijít, pokud by jej ztratila i některá klíčová země eurozóny. Ty totiž za fond ručí.

Nakupování bude pokračovat

Japonsko zatím nakoupilo dluhopisy EFSF v objemu 3,535 miliardy eur. Fond, který je registrován v Lucembursku, zatím prodal dluhopisy asi za 21 miliard eur. Celkem se konalo šest aukcí, fond se teď snaží nabízet širší škálu splatností.

Činitel japonské vlády ve čtvrtek řekl, že Japonsko bude dluhopisy EFSF kupovat i nadále. Tokio chce využít vysoké likvidity, která je s těmito papíry spojena. Fond EFSF byl založen v roce 2010 s cílem poskytovat pomoc těm zemím eurozóny, které se dostanou do potíží.