Rozhodnutí se dá považovat za vítězství venezuelského prezidenta Huga Cháveze. Ten se snaží politikou znárodňování zahraničních investic v tamním ropném průmyslu získat finance na boj proti značné chudobě. Jedná se o výdaje týkající se veřejné pomoci a na bydlení pro chudé.

„Chávez z toho vyšel opravdu levně, je to určitě šťastný Nový rok pro Venezuelu,“ uvedl Russ Dallen, obchodník s dluhopisy banky Caracas Capital.

Čekají se další arbitráže

Venezuelu, mimo jiné významného člena ropné organizace OPEC, ovšem budou zřejmě čekat další arbitráže. V současné době se hovoří o více než dvanácti, například se společností ConocoPhilips. O slovo se rozhodně ještě přihlásí ještě i Exxon.

Exxon původně požadoval 10 miliard dolarů jako kompenzaci za znárodnění svého majetku v pásu řeky Orinoko, považovaného za jedno z největších ložisek ropy na světě. Ještě v září navíc Venezuela nabídla částku jedné miliardy dolarů. Podle analytika Asdrubala Oliverose se odhaduje hodnota majetku Exxonu ve Venezuele v současné době na zhruba 4,5 miliardy dolarů.

Venezuelský ministr energetiky Rafael Ramirez se nechal slyšet, že jeho země by neměla zaplatit společnostem Exxon a Conoco dohromady více než 2,5 miliardy dolarů. Kritici znárodňování ve venezuelském ropném průmyslu poukazují na zpomalení zahraničních investic, které by jinak mohly zvednout již několikaletou stagnující produkci ropy.