Na samém okraji parku Parukářka by tak v blízké budoucnosti mohly vyrůst nové patnáctipodlažní bytové domy. Přesně s takovým záměrem totiž vlastník pozemků prostřednictvím radnice Prahy 3 od roku 2009 žádal o změnu územního plánu z původně deklarovaných sportovišť a rekreační zóny pro místní obyvatele.

Pražský magistrát výstavbu nových výškových budov v blízkosti oblíbeného parku dlouho odmítal, letos v září ale podle zjištění Práva tlaku Prahy 3 ustoupil.

„Celá záležitost se řešila jako rozpor mezi městskou částí a zpracovatelem územního plánu na jednání u náměstka primátora se zástupci městské části. Ze závěrů tohoto jednání vyplývá, že požadavku městské části bude v návrhu územního plánu vyhověno,“ řekla k tomu Právu mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská.

Lukrativní pozemky za zlomek ceny

To je pro vlastníky pozemků klíčové rozhodnutí. Původně je v roce 2007 Praha 3 za symbolickou cenu převedla na developerskou společnost, která v sousedství stavěla obytný projekt Central Park a která se také zavázala, že na nich vybuduje sportoviště.

Jenže firma se dostala postupem času do problémů a slibovaná hřiště a rekreační zónu na rozdíl od obytných domů nikdy nevybudovala.

Podle dokumentů, které má Právo k dispozici, místo toho prodala pozemky o rozloze téměř tři hektary anonymní firmě Ortenaria za cenu 14,5 miliónu korun, tedy jen za zhruba 500 korun na metr čtvereční, což je minimálně dvacetkrát méně, než se v Praze platí za stavební parcely.

Se změněným územním plánem a tedy s možností na nich postavit patnáctipodlažní bytové domy, by tak pozemky měly hodnotu v řádu několik set miliónů korun.

Firma Ortenaria má vazby na vlivného zastupitele za ODS na Praze 3 i na pražském magistrátu Pavla Hurdu, který měl díky své funkci vliv jak na původní převod pozemků městské části na soukromou společnost, tak i na následné kladné posouzení žádosti jejich nových vlastníků o změnu územního plánu.

Krásenská v této souvislosti upozornila, že rozhodnutí o změně územního plánu není definitivní a že o něm bude ještě rozhodovat pražské zastupitelstvo. To už ale bude posuzovat o územním plánu jako celku, i když má pravomoc se zabývat zvlášť každou jeho částí. Kdy bude zastupitelstvo rozhodovat, zatím podle magistrátní mluvčí není jasné.

Vazby na vlivného muže z radnice

Ortenaria má své vlastníky skryté za anonymní akcie na majitele, nicméně vazby na šéfa oblastní ODS na Praze 3 Hurdu lze v obchodním rejstříku vysledovat. V představenstvu Ortenarie totiž sedí jeho dobrý známý, advokát Luboš Havel, se kterým Hurda figuruje v orgánech společností Poděbradská basketbalová a Tricholoma, kterou Hurda navíc i vlastní.

Vazby vlivného muže z radnice na firmu vlastnící pozemky kritizuje kromě opozice na Praze 3 např. i nevládní protikorupční organizace Transparency International.
„Formálně to možná u pana Hurdy střet zájmů není, ale fakticky zcela určitě ano,“ řekl k tomu Právu projektový vedoucí Transparency Stanislav Beránek. Připomněl, že společnost je anonymní a ve skutečnosti tak může patřit přímo Hurdovi.

Hurda se do povědomí veřejnosti dostal jako majitel žižkovského Paláce Akropolis, tedy jedné z nejznámějších pražských klubových scén, na kterou čerpá štědré dotace od města. Kromě toho vlastní přímo nebo prostřednictvím svých firem několik lukrativních nemovitostí, např. čtyři bytové domy v Českém Krumlově, luxusní byt ve zmíněném projektu Central Park v Praze nebo další bytový dům na pražském Žižkově.

V současné době se o Hurdovi v zákulisí mluví jako o žhavém kandidátovi na některou z funkcí v zastupitelských výborech, které se na pražském magistrátu uvolnily po nedávném rozpadu velké koalice ODS s ČSSD. Hurda se totiž přidal na stranu pražského primátora Bohuslava Svobody a svým hlasem ho při nedávném převratu na magistrátu podržel.