Německým bankám nyní chybí 13,1 miliardy eur, zatímco v říjnu se jim podle testu nedostávalo jen 5,2 miliardy. Německá asociace k výsledku testu uvedla, že úřad ztratil věrohodnost.

Špatná je údajně zejména situace frankfurtské Commerzbank, u níž se spekuluje, že ji země v příštím roce znárodní. [celá zpráva] Na to, aby vyhověla standardům, jí chybí 3,5 miliardy eur, přitom o šest týdnů dříve se jí nedostávalo jen 2,9 miliardy. Kvůli obavám, že banka v testu neobstála, poklesly na závěr obchodování na burze její akcie o 11 procent.

Deutsche Bank se nedostává 3,2 miliardy eur.

Francie a Portugalsko jsou na tom nyní lépe

Zlepšila se naopak situace francouzských bank, kterým chybí jen 7,3 miliardy, což je o půldruhé miliardy méně než před šesti týdny. Zlepšila se o miliardu i situace portugalských finančních ústavů, jimž se nedostává sedm miliard. Naopak situace Belgie je kvůli hroutící se bance Dexia horší, deficit vzrostl o dvě miliardy na 3,6 miliardy.

Nejvíce financí se nedostává španělskému ústavu Santander – 15 miliard a to i přesto, že se banka snaží svou situaci konsolidovat při operacích v Latinské Americe a prodejem dluhopisů.

Výsledky testu zastínily skutečnost, že Evropská centrální banka schválila tříleté úvěry pro banky v eurozóně. Ty jim mají usnadnit přístup k likviditě.

Úřad chce, aby banky v příštím roce navýšily svůj kapitál o devět procent, což by je činilo stabilnější. Otázka ale je, zda to zvládnou. Dvě už oznámily, že to udělají, rakouská Raiffeisen a italská Unicredit, která nedávno utrpěla značnou ztrátu.