„Protestní akce se konají ve firmách ArcelorMittal v celé Evropě. Jako zaměstnanci cítíme, že naši akcionáři do hutních firem v Evropě do modernizace technologií neinvestují, co by bylo potřeba. Na druhé straně se ruší spousta pracovních míst,“ řekl Právu předseda Rady odborů ArcelorMittal Ostrava Vítězslav Prak. Další z odborových předáků, Leopold Laskovský poukázal, že od roku 2006 korporace v Evropě zrušila přes 30 000 pracovních míst.

Prak rovněž připomněl, že vedení nedávno odborům oznámilo, že již dříve schválené projekty, mezi nimi i výstavba nové ocelárny v Ostravě, se budou znovu přehodnocovat. Jak dále uvedl, v Ostravě sice letos byla investována miliarda korun, šlo o však o investici do ekologie, nikoli do modernizace technologie.

Podle vedení ostravské firmy současná situace, ale i celosvětová finanční krize v roce 2009 způsobily propad poptávky po autech a ve stavebnictví, tedy u hlavních odběratelů oceli. „Naše produkty v Ostravě jsou spojeny primárně se stavebnictvím. Téměř denně slýcháme z různých států EU, včetně našeho regionu, že vlády činí různá úsporná opatření a odkládají důležité projekty i investice do infrastruktury,“ uvedl v minulých dnech generální ředitel ostravské společnosti Tapas Rajderkar.

Chystá se propouštění

Podle něj se ArcelorMittal Ostrava i přes složitou ekonomickou situaci rozhodl pokračovat v investičních projektech. „Ale kvůli nejistotě na trzích nyní procházíme všechny investice. V Ostravě musíme nejprve investovat do ekologie a až teprve pak do projektů, které by snížily náklady,“ doplnil.

Zaměstnanost ocelářský gigant zredukuje také v Ostravě. Minulý týden vedení ostravské společnosti oznámilo, že z firmy by mělo odejít 600 lidí, což je desetina zaměstnanců. Vedení zatím nechce rozdávat výpovědi, ale nabídlo lidem, kteří firmu dobrovolně opustí, odstupné ve výši 11 až 24 platů v závislosti na počtu odpracovaných let v podniku. [celá zpráva]

„Odnesou to ti, kteří ve firmě zůstanou a budou muset pracovat i za lidi, kteří odejdou,“ poukázal Prak.

Mluvčí ArcelorMittal Ostrava Věra Breiová Právu řekla, že mítink v Ostravě je součástí protestu zaměstnanců evropských jednotek ArcelorMittal a není zaměřen proti ostravskému vedení. „Je zaměřen na podporu zachování hutnictví a ocelářství v Evropě, a tedy i v České republice a Ostravě, a to je zájem i ostravského vedení společnosti. V tomto jsou tedy vedení a odbory ve shodě,“ řekla.