Kromě manželství nebo vážného vztahu jsou dalšími důvody k uvažovanému vlastnímu bydlení výhodná situace na trhu nemovitostí, konec studia a následný nástup do nového zaměstnání nebo narození dítěte.

Praxe však ukazuje, že důvody, které reálně vedou mladé Čechy k pořízení vlastního bydlení, se mírně odlišují od toho, co původně zamýšleli. Rozhodující je společný život s partnerem (60 procent), druhým nejdůležitějším faktorem je pak osamostatnění se od rodičů (35 procent). Veliký názorový posun je patrný i u narození dítěte, tento důvod ve skutečnosti motivoval až 18 procent z těch, kteří si bydlení již pořídili.

Na lokalitu se bere zřetel

Hlavním zvažovaným důvodem pro nové bydlení je poloha nemovitosti. Důležitá je zejména blízkost práce a pro páry s dětmi je poměrně důležitá dostupnost školy nebo školky.

Pokud jde o financování vlastního bydlení, tak téměř sedm z deseti mladých lidí jej chce financovat alespoň z části hypotečním úvěrem (68 procent). Vlastní úspory pak má a chce je použít více než polovina (58 procent). Naopak obrátit se na rodiče o pomoc plánuje 22 procent dotázaných.