Další zlevnění by mohlo nastat v květnu v případě, že vláda prosadí snížení základní sazby daně z přidané hodnoty z 22 na 19 procent. Podle Brychty má již úřad připravené výpočty ceny plynu jak pro druhé čtvrtletí, tak i výhled na celý letošní rok. "Podle těchto výsledků, které máme k dispozici, to vypadá, že by ve druhém čtvrtletí mohla cena zemního plynu mírně poklesnout v řádu několika procent," uvedl. O případné změně cen od dubna bude úřad informovat zhruba za měsíc.

V případě úspěšného prosazení snížení základní sazby DPH by mohly klesnout i ceny elektřiny. Květnová úprava daně by mohla přinést zhruba 2,5procentní pokles cen. Teplo by i nadále zůstalo ve snížené pětiprocentní sazbě DPH.

Ceny plynu pro domácnosti se letos v lednu zvýšily v průměru o 2,95 procenta. Zvýšení ceny plynu bylo podle Energetického regulačního úřadu důsledkem zdražení přepravy a uskladňovaní od společnosti Transgas. Loni plyn domácnostem na celém území Česka zlevnil na počátku září v průměru o 3,1 procenta. Předtím však plyn zdražoval - v lednu o 4,2 a v dubnu o 7,9 procenta. Ceny plynu se od 1. října snížily i ostatním odběratelům - o 3,4 až 4 procenta.