Podle komise se problém, že farmáři klece neupraví do souladu s normami unie, bude k termínu počátku roku týkat víc než 51 miliónů slepic v nejméně 11 státech z 27 zemí EU. Podle Bendla je neakceptovatelné, že ani za 12 let, co se o tom hovoří, nebyly schopny k požadovaným změnám přistoupit.

"My na to říkáme, že jsme zemí, která dodržela všechna pravidla," podotkl Bendl s tím, že ČR chce tvrdé postihy. "Pro naše drůbežáře to znamenalo nové výdaje, tudíž složitou návratnost," dodal. "Ceny vajec tam, kde se zlepšila pohoda zvířat, budou samozřejmě vyšší než tam, kde s tím nic neudělali," dodal.

Komisař Dacian Ciolos Čechy i další země ujistil, že se chystá "hříšníky" trestat. Český ministr ale dodal, že prý i komise připouští, že to nemusí být hned tak evidentní. Nelze prý nutit zemědělce k tomu vejce vyhazovat.

Norma platí, ale...

Problém souvisí s pravidly, na nichž se unie dohodla již v roce 1999, přičemž norma začne platit od počátku roku. Většina českých farmářů už pravidla pro zlepšení životních podmínek nosnic zavedla, což pro ně ale znamenalo jisté investice. Jenže zemědělci v několika státech unie termín s velkou pravděpodobností nestihnou. Mezi těmito zeměmi je třeba Belgie, Francie, Španělsko, Rumunsko i sousední Polsko.

"Ta konkurence, zejména Poláků směrem k České republice, může být likvidační pro (český) drůbežářský průmysl," řekl Bendl s tím, že Praha bude muset hledat nástroje jak tomu zabránit.