Za leden až září klesl čistý zisk společnosti o 34,2 procenta na 26,4 miliardy korun. Tržby za devět měsíců naopak meziročně vzrostly o čtyři procenta na 150,6 miliardy Kč a za samotné třetí čtvrtletí se zvedly o tři procenta na 47 miliardy Kč.

Analytici počítali se ziskem za tři čtvrtletí 31 až 32,2 miliardy korun. Za nižším ziskem je podle nich zejména slabí růst ekonomiky, stagnující spotřeba elektřiny a delší než plánovaná odstávka Jaderné elektrárny Temelín.

Zisk před zdaněním a ostatními náklady a výnosy se ve firmě od července do září snížil o sedm procent na 18,5 miliardy korun a od začátku roku do září klesl o 6,9 procenta na 62,4 miliardy korun.

Za celý letošní rok ČEZ očekává pokles čistého zisku zhruba o 15 procent na 40,6 miliardy korun. Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus upozornil, že ČEZ bude mít potíže udržet svůj výhled hospodaření na tento rok.

ČEZ je největší česká energetická firma, jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procenta akcií.