Telecomu pomohli rozsáhlými nákupy zahraniční investoři. Podle analytiků může jít o spekulace na středeční lepší než očekávané výsledky dceřiného Eurotelu. Objevila se také zpráva, že plán dividend Českého Telecomu se nezmění ani při případné ztrátě.

Český Telecom posílil o 3,76 procenta na 298,10 Kč, Komerční banka o 0,11 procenta na 2685 Kč, ČEZ o 0,46 procenta na 151,04 Kč, České radiokomunikace o 0,53 procenta na 342,30 Kč. Oslabily Philip Morris, Unipetrol a Erste Bank.

Evropské akcie v úterý sestupovaly pod tlakem dalšího zpevnění eura. Jednotná evropská měna se pohybovala kolem 1,258 dolaru za euro, dolar ale ztrácel i vůči japonskému jenu a ostatním předním světovým měnám. Na finančních trzích zavládly obavy, že ani nadcházející zasedání skupiny zemí G7 nepřinese uklidnění v dramatických změnách směnných kursů.

Investoři počítají, že postiženi budou nejvíce evropští exportéři, například automobilky.

Pobídky oslabily Volkswagen

Volkwagen ztratil v úterý na burze téměř čtyři procenta na čtyřměsíční minimum. Trh se bojí, že nové nákupní pobídky koncernu, jehož členem je i česká Škoda Auto, oslabí jeho ziskovost. Mluvčí firmy Hans-Gerd Bode oznámil, že kupcům vlajkového modelu Golf V nabídne automobilka zdarma klimatizaci v hodnotě 1225 eur. Nabídka se může podle odhadů týkat až 400 000 vozů a Volkswagen to celkem může stát kolem 400 miliónů eur.

Nová pobídka ukazuje podle analytiků, že slibný podzimní náběh prodeje Golfu se zadrhl a sleva vyvine další tlak na ziskovou marži společnosti. To se děje těsně předtím, než se Golf bude muset na domácím trhu vyrovnávat se zostřenou konkurencí nového modelu Opel Astra.

Akcie švédského výrobce nákladních automobilů Volvo v úterý oslabily o 5,6 procenta. Jeho šéf Lars Ramquist je nucen k rezignaci institucionálními investory, i když se zisk za poslední čtvrtletí meziročně zdvojnásobil.