„Existuje zde možnost, že bychom uspořádali referendum dříve než v lednu, a to v prosinci,“ sdělil Kastanidis ve státní televizi. Překvapivé prohlášení ohledně referenda oznámil v pondělí řecký premiér Jorgos Papandreu. Dosud se za nejbližší možný termín pokládal leden.

„Pikantní na celé situaci je, že Papandreu se neporadil ani se širším vedením své vlastní strany, natož s někým ze svých evropských partnerů. To řadu lidí rozčílilo a Papandreu tak ztrácí podporu i ve vlastní straně,“ připomněl ekonom Jan Bureš z Era Poštovní spořitelny s tím, že není vůbec jasné, zda vláda přežije páteční hlasování o důvěře.

Ve středu se řecký kabinet rozhodl podpořit Papandreův návrh na referendum. Podle mluvčího vlády Iliase Mosialose by mělo proběhnout hned, jak to bude možné.

Papandreu bude mezinárodně masírován

Referendum by se mělo týkat dohody o řešení řecké dluhové krize, o dalším směřování Řecka v rámci Evropy, potažmo o jeho setrvání v sedmnáctičlenné eurozóně. Podle průzkumů jsou dvě třetiny Řeků pro setrvání v eurozóně, ale skoro stejné procento odmítá další úsporná opatření.

„Pokud se Řecko referenda nevzdá, koketuje se scénářem neřízeného bankrotu, který by mohl připravit obyčejné Řeky o většinu úspor,“ domnívá se Bureš. I proto se Papandreu zřejmě ocitne pod silným mezinárodním tlakem, aby referendum odvolal.

První příležitost k tomu budou mít německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy na středeční mimořádné schůzce s premiérem Papandreem v Cannes, které se zúčastní i nový prezident Evropské centrální banky Mario Draghi a šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.