„Důležité totiž také je dodržování ústavního práva na čisté životní prostředí. Na možnosti kontrol domácích kotlů nyní usilovně pracují naši právníci. Pokud vše dopadne dobře a zjistíme, že je to použitelné v praxi, tak už příští čtvrtek 27. října představí naše pracovní skupina konkrétní vizi kontrol domácích topenišť,“ sdělil ministr Chalupa s tím, že toto by byl výrazný krok dopředu.

Pokud pracovní skupina verzi kontrol lokálních topenišť skutečně příští týden představí, tak by novinka měla v Česku začít platit od 2. července 2012.

Podle odborníků zabývajících se ústavním právem je narušení práva na soukromí opravdu možné. Důležité ale je, aby to bylo uvedeno v zákoně, a vstup do domácnosti by měl být podmíněn informací o znečišťování ovzduší zplodinami vycházejícími právě z daného komína.

Zástupci ostravské obecně prospěšné společnosti Čisté nebe, kteří ve čtvrtek v Havířově na jednání pracovní skupiny předali ministru Chalupovi otevřený dopis upozorňující na katastrofální stav ovzduší na Ostravsku a své výhrady k Akčnímu plánu, si myslí, že kontroly kotlů v domácnostech měly být v Česku zavedeny již dávno.

V Rakousku to jde

„Tahle věc mohla být vyřešena již před lety. Když to jde v Rakousku či jinde, tak proč ne u nás? Jen malá část států Evropské unie si tak striktně jako Česko hlídá ochranu soukromí. Ale na druhou stranu takový exekutor může u nás do bytu vstoupit, přestože na to mnohdy nemá právo,“ reagovali zástupci Čistého nebe.

V Moravskoslezském kraji se v každém případě budou muset s kontrolou svého topeniště smířit domácnosti, které si pořídí nový plynový kotel za takzvanou kotlíkovou dotaci. O jejím zavedení informoval novináře v Havířově také ministr Chalupa.

„Pro jednu domácnost bude dotace na pořízení modernějšího topného zařízení činit maximálně 60 000 korun. Nyní se dodělávají administrativní věci. Počítáme s tím, že ještě letos budou moci lidé o dotaci na nový plynový kotel 3. emisní třídy a výše požádat,“ upřesnil ministr.

Náměstek moravskoslezského hejtmana pro životní prostředí Miroslav Novák (ČSSD) dodal, že kdo přijme dotaci, musí umožnit následnou kontrolu kotle. „Pilotní projekt zafinancujeme s ministerstvem napůl. My i stát přispějeme částkou 10 miliónů korun,“ doplnil Novák.