Podle předsedy Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) kraje trvají na státních dotacích v plné výši i v následujících letech. Právní závaznost memoranda zpochybňují ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) i premiér Petr Nečas (ODS). Kalousek pro příští rok navrhoval prostředky krajům snížit o 300 miliónů korun.

Dobeš upozornil na to, že grafikony pro jízdní řády na jednotlivých tratích pro příští rok jsou již odevzdané, a není tedy prostor pro jakékoli snižování objemů přepravy. V roce 2012 tak zůstane objem regionální přepravy na současné úrovni a otázka platnosti memoranda se podle něj bude vztahovat na následující roky.

Krajům se nelíbí odvolání Palase

Výpadek ve financování navrhuje Asociace krajů pokrýt snížením spotřební daně z paliv a maziv o 2,5 procenta, čímž by se podle hejtmana a stínového ministra dopravy za ČSSD Milana Chovance dostatečně zvýšil objem vybraných peněz z této daně. Svůj návrh na pokrytí 300miliónového výpadku financování má i ministerstvo dopravy.

Vedle financování železnic probírali hejtmani s ministrem také páteční odvolání svého zástupce Jaroslava Palase (ČSSD) z dozorčí rady Českých drah. [celá zpráva]

Podle Haška se s tímto krokem kraje nesmíří a budou požadovat, aby byly v radě ČD zastoupeny, protože se významně podílejí na objednávce dopravy u Českých drah.