Podle Brnění je jen v Brně přes 340 provozoven s několika tisíci přístroji, které fungují v místech, kde to neumožňuje místní vyhláška, MF ale přesto provoz automatů povolilo.

„Ministerstvo musí začít s odebíráním povolení ihned. Čekání na dobu, kdy doběhnou stávající povolení, nemá oporu v zákoně. Dlouholetá povolení jsou nezákonná a obce a jejich občané nesmějí být terorizováni ministerstvem financí jen proto, že jeho úředníci kdysi v minulosti povolovali automaty na nezákonně dlouhou dobu,“ prohlásil Hollan.

Podle sdružení MF postupuje v rozporu se zákonem, když VLT povoluje na deset let, zatímco „obyčejné“ automaty lze povolit jen na rok. „VLT navíc v rozporu se zákonem nemají limitovanou maximální hodinovou prohru, takže člověk na nich může prohrát neomezeně mnoho. Ministerstvo navíc ignoruje ústavní pravomoc obcí zajišťovat na svém území pořádek a rozhodovat tak o umisťování hazardních přístrojů,“ řekl Hollan.

Ústava nebo neomezené vydělávání?

Sdružení upozorňuje i na verdikt Ústavního soudu z června, podle kterého obce mohou regulovat všechny typy hazardních přístrojů na svém území.

„Na gamblerství je navázána kriminalita, chorobným hráčstvím u nás trpí několik set tisíc lidí a je to velice těžko léčitelná nemoc. Jde srovnat se závislostí na pervitinu. Přístup je to podobný, jako kdyby byly na každém kroku prodejny s drogami. Ministerstvo by mělo jasně říci, co je pro něj důležitější. Ústava nebo povolení na neomezené vydělávání?“ dodal Hollan.

Sdružení očekává, že by se jeho podnětem mohlo MF začít do měsíce zabývat. Brno je přitom doslova zapleveleno nejrůznějšími hernami, které hyzdí takřka každou ulici v centru.