Americký Senát se v pondělí rozhodl zahájit týdenní debatu o legislativě, která by americké vládě umožnila uvalit vyrovnávací cla na výrobky ze zemí, které podporují svůj export podhodnocováním domácí měny.

Čínská vláda uvedla, že takováto legislativa by porušovala pravidla Světové obchodní organizace (WTO) a že tlak na zhodnocení čínské měny by oslabil společné úsilí o oživení světové ekonomiky. Obvinila rovněž Washington z politizace globálních měnových otázek.

Pro i proti

Řada amerických zákonodárců již dlouhou dobu upozorňuje, že Čína drží kurz domácí měny záměrně na nízké úrovni, aby poskytla domácím výrobcům výhodu na světovém trhu. Zastánci navrhované legislativy tvrdí, že posílení čínské měny by snížilo deficit USA v obchodování s Čínou a vytvořilo pro Američany nová pracovní místa. Kritici však upozorňují na nebezpečí obchodní války v době, kdy si ji světová ekonomika nemůže dovolit.

Čínská centrální banka v úterý upozornila, že navrhovaný zákon „nevyřeší problémy USA, jako jsou nedostatečné úspory, vysoký obchodní deficit a vysoká míra nezaměstnanosti, ale mohl by vážně narušit čínskou reformu měnového režimu“. "Mohl by také vést k obchodní válce, kterou bychom neradi viděli," dodala.