Vedení Českého Telecomu oznámilo, že by v případě nezvýšených paušálů a prohraném sporu s regulátorem společnost musela odepsat část investic. Analytici společnosti Atlantik Finanční trhy spekulovali, že ani v tom případě výsledek hospodaření nepovede ke konsolidované účetní ztrátě za rok 2003 českého telekomunikačního gigantu. Předpokládají však, že stát potřebuje prostředky pro státní rozpočet a tak vyvine tlak na ČTÚ, aby se měsíční paušály za telefon přece jen zvýšily.

Český Telecom ve čtvrtek oslabil o 2,11 procenta na 288 Kč, Komerční banka posílila o 2,19 procenta na 2615 Kč, Philip Morris o 0,87 procenta na 16 090 Kč, ČEZ o 1,15 procenta na 149,14 Kč. Index PX 50 vzrostl o 0,26 procenta na 691,7 bodu.

Evropské akcie oslabily

Evropské akcie reagovaly poklesem na středeční komentář americké centrální banky, která sice ponechala úrokové sazby nezměněny, ale signalizovala, že období zvyšování těchto sazeb se přece jen blíží. Vyšší sazby ukrojí ze ziskových marží a zmírní silný růst akciového trhu. V dlouhodobém pohledu však vyšší úrokové sazby znamenají ekonomický růst, který obvykle vede k dalšímu růstu kursů akcií.

Obchodníci a investoři využili zprávy k vybírání zisků, u některých titulů se dostavily výprodeje. Podle některých expertů se akciový trh již dávno dostal na úroveň, která volá po korekci. Dostatek peněz na účtech investorů však vytváří předpoklad, že po určitém snížení cenových hladin se akciové trhy rychle vrátí k dalšímu růstu.

Ve čtvrtek klesaly až o více než tři procenta kursy akcií peněžních ústavů, které se podílejí na vypořádání pojistných událostí na budově Deutsche Bank po teroristickém útoku v NewYorku, a to včetně pojišťoven Axa a Allianz, na burzách se ale nedařilo také výrobcům automobilů, například Volkswagenu.

Horší výhled poptávky po výrobcích velkého polovodičového výrobce STMicroelectronics, způsobil oslabení těchto akcií až o 6,1 procenta, i když jeho dosavadní tržby byly příznivé.