Řekl to ve čtvrtek na tiskové konferenci guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Na červen příštího roku ČNB očekává zpomalení růstu cen. Inflace by se měla pohybovat mezi 1,8 až 3,2 procenta.

Na letošní růst HDP bude mít především vliv nižší růst příjmů domácností a vyšší nezaměstnanost, řekl dále novinářům Tůma. Guvernér ale očekává nárůst investiční aktivity, která by se měla stát tahounem hospodářství. Měla by tak nahradit spotřebu, která za růstem hospodářství stála loni.

Prognóza ČNB odpovídá stabilním úrokovým sazbám na historicky nejnižších dvou procentech v první polovině roku. Poté by měly sazby růst. Prognóza také podle guvernéra nezahrnuje předpokládané zařazení služeb v pohostinství ze snížené pětiprocentní do 22 procentní sazby DPH. Dodal, že informace byla známa krátce před dokončením prognózy.

Pokud by ČNB vyšší zdanění pohostinství brala v úvahu, byl by dopad do inflace maximálně jedno procento. Změna DPH u pohostinství a možné další posilování eura vůči dolaru považuje ČNB za největší rizika své prognózy. Další posilování eura by podle ČNB vedlo ke zpomalení předpokládaného oživení v eurozóně. Dopad by to mělo i na zahraniční inflaci. To by ovlivnilo i vývoj domácí ekonomiky a měnovou politiku ČNB, dodal Tůma.