Komise jména konkrétních států ani firem, v nichž se inspekce uskutečnily, jako obvykle při podobných akcích neuvedla. "Mohu potvrdit, že ve společnostech RWE AG, RWE Transgas a RWE Supply & Trading byly od rána inspekce Evropské komise," potvrdil nicméně agentuře Reuters mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

"Bereme to jako běžnou kontrolu. Jsme si jisti, že máme vše v pořádku," řekl serveru iDnes manažer Vemexu Hugo Kysilka. Zájem o Vemex podle něj souvisel s kontrolou v mateřské společnosti Gazprom Germania. Dalšími vyšetřovanými společnostmi firmy E.ON Ruhrgas se sídlem v Essenu a rakouský OMV. Komisaři pravděpodobně navštívili i slovenský SPP a další firmy v Polsku a Maďarsku.

Brusel se domnívá, že si firmy mohly trh "rozparcelovat" prostřednictvím dohod, které by mohly být v rozporu s unijním právem. Navíc se obává i toho, že si stanovovaly díky dohodám neúměrně vysoké ceny.

Komise v prohlášení rozeslaném novinářům napsala, že podobné razie jsou předběžným krokem při vyšetřování možných porušení pravidel volné hospodářské soutěže. To ale ještě neznamená, že kontrolované společnosti normy opravdu porušily. To se ukáže až během dalšího šetření. K jeho dokončení nemá komise žádné pevně stanované termíny.