"Nedovedu si představit koaliční dohodu, která by DPH u těchto položek zvýšila," řekl ve středu Sobotka po jednání vlády. Ještě minulý týden ve čtvrtek ale Sobotka na jednání rozpočtového výboru podporoval spolu se šéfem KDU-ČSL a rozpočtového výboru Miroslavem Kalouskem sblížení dvou dnes existujících sazeb DPH. Toto řešení by ale posunulo potraviny, léky a další do sazby o jeden až dva procentní body výše.

ČSSD uvažuje vedle snížené a základní sazby DPH o vytvoření třetí sazby mezi deseti a 14 procenty, do které by patřilo jízdné, vstupenky do kin, divadel, návštěva aerobiku či posilovny, hygienické potřeby nebo dětské pleny. Základní sazba, která dnes činí 22 procent, by naopak mírně klesla.

Pravicové koaliční strany i ekonomové tvrdí, že tři sazby DPH povedou k daňovým únikům a raději by ponechali dvě sazby a sblížili je. Kalousek připomíná, že na tři sazby nejsou připravené podniky ani daňová správa a změny by tak mohly platit až od ledna příštího roku. Koalice by však změny v sazbách DPH ráda prosadila již od květnového vstupu do Evropské unie. Koaliční jednání se má uskutečnit v neděli.